Як зелений туризм і європейські гранти допомагають розвитку сільських територій Словаччини

Цієї осені група українських журналістів побувала в  Кошицькому  самоврядному  краї – найближчому до українського Закарпаття регіоні. Нашою метою було ознайомлення з розвитком місцевої інфраструктури за час перебування країни в Євросоюзі. В головному місті краю-Кошице ми зустрілися з Мирославою Сереговою в крайовій (обласній) організації туризму регіону Кошице. З її слів дізналися, що ця організація є громадською і активно залучає кошти європейських грантових організацій для популяризації туристичних принад Словаччини та технічної   допомоги у відновленні історичних та природних об’єктів , а також приведення туристичних послуг до європейських стандартів. Частково організація фінансується і з місцевого бюджету.

-Словацька система якості туристичних послуг – це інноваційний інструмент управління, який допомагає туроператорам постійно покращувати якість своїх послуг. Його вихідним пунктом є добре організована німецька система ServiceQualität Deutschland, ліцензована та адаптована до словацьких умов Міністерством транспорту, будівництва та регіонального розвитку Словацької Республіки ,- розповіла пані Мирослава.IMG_1177

Словаччина — відома туристична країна з великою кількістю термальних басейнів та сучасних гірськолижних курортів, чисельних історичних замків, а передусім — надзвичайно гостинних мешканців, власників зелених садиб та агротуристичних господарств. У Кошицькому краї теж активно розвивається гастрономічний і винний туризм, який використовує сільську базу розміщення. Проекти з туризму у сільській місцевості фінансуються з Європейського фонду розвитку сільських територій.

До одного з таких  сільських туристичних об’єктів і проліг наш шлях у село Яблонов над Турнов. Тут була розташована історична будівля “Гранарі”( зерносховище )- це історична житниця та винний погріб XVII століття. У 2011 році будівля була відремонтована. Сьогодні тут функціонує міні-готель та  ресторан на замовлення «Гранаріум», де готують  традиційні місцеві страви в печі. Але не тільки. Як розповіла власниця цього туристичного об’єкту пані Сільвія Папайова , щоб заклад став ідеальним місцем для тих, хто хоче відпочити в сільській місцевості, довелося розширити перелік туристичних послуг:

IMG_1233

-На додаток до кулінарних почастунків , запропонованих нашим рестораном, є можливості для піших прогулянок або риболовлі на ставку в Хрушові, а також інші цікаві пізнавальні заходи, пов’язані з сільським життям.

В «Гранаріумі» (http://www.granarium.sk) пропонують широкий вибір програм для любителів природи: в околицях Яблонова  є пішохідні стежки, велосипедні доріжки, печери, культурні та природні пам’ятки.

Потрібно зазначити, що ця туристична атракція є сімейним бізнесом –в «Гранаріумі» зайнята  сім’я пані Сільвії-чоловік і син. Розвиток цієї сімейної справи завдячує і участі в програмах Європейського фонду розвитку сільських територій, які передбачають і сільський туризм.Зокрема, цією програмою фінансова підтримка надається об’єктам, які пропонують послуги проживання й харчування та можуть прийняти не менше 11 туристів; заявник не зобов’язаний доводити походження своїх доходів, але має мати ліцензію; дія заявки має бути спрямована на розвиток сільських громад, об’єктів з надання якісних послуг; це підтримка інфраструктури (реконструкція й модернізація зон відпочинку, будинків просвіти, дитячих спортивних майданчиків, будівництво велосипедних доріжок тощо) й життя у селі.

Один з таких реалізованих проектів –це створення в «Гранаріумі» зони відпочинку і розвитку для дітей «Королівство слимака Краска». В казковому королівстві Kraska Kids діти знаходять гойдалки, гірки та необмежений простір для гри та танців. Тут є сцена, в якій діти можуть демонструвати свій художній талант танцювати і  співати. Гратися в традиційні народні ігри, щоб перевірити свої навички, читати казкові історії. Тут діти зустрічаються з персонажами казкового королівства, випробовують різні пригоди. Навіть отримують паспорт з «пропискою» в казковому королівстві. Все це стало можливим завдяки реалізації гранту проект «ANTIC», що фінансується з фондів програми ЕЕА Гранти / Норвезький Фінансовий Механізм та державного бюджету Словаччини. Грантером виступив АЛМА – центр відновлення і охорони народної архітектури та традицій Гемера* (Словаччина) *Гемер-історична область у Словаччині.

Деталі тут: http://asez.org.ua/project.php?name=%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%20%C2%ABANTIC%C2%BB

Крім того, що ми мали змогу оглянути казкові атракції, господарі подарували нам збірку казок з Норвегії, Словаччини та України «Тризем’я», видану в рамках гранту англійською, словацькою та українською мовами, а також захопливу настільну гру «Пригоди без кордонів». Отже, тут чекають і на українських туристів.

IMG_1366

Потрібно зазначити, що у здійсненні всіх туристичних проектів є і значна частка державних коштів. Словацька Республіка підтримує сільський туризм як альтернативу розвитку сільського господарства й сільських територій для збереження багатофункціональності словацького села, створює фінансові й організаційні умови для дотримання принципів його сталого розвитку.

Ірина Новожилова

Житомирський прес-клуб

Матеріал підготовано в рамках проекту «Просування реформ в регіони» Програма Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *