Виконавча директорка Інституту “Республіка” та співзасновниця ВІ “Активна громада” Олександрою Гліжинською разом з Олександром Санченком, народним депутатом України, членом комітету Верховної Ради України з питань свободи слова говорили про те, як громадяни можуть взяти участь у законотворчій діяльності та важливість об’єднання громадян.
Олександра Гліжинська: Часто окремі фракції та депутати говорять про те, що коаліції простіше ухвалювати рішення у Верховній Раді. Чи так це?
Олександр Санченко: Ні для кого не секрет, що в нас в більшості є різні люди з різними поглядами. Така сама ситуація в тій самій Америці, де партії не є єдиними. Там є ліберали, консерватори, тож завжди це внутрішня дискусія. Тому це точно не просто. Завжди є багато ризиків, що хтось з депутатів побачить “зраду”. Народні депутати є такими самими людьми, як і інші депутати. Більшість треба переконати, що це важливо саме в такому вигляді. Тому – не просто. Окрім того, є нюанси, пов’язані з COVID. Стабільно хворіє 20-30 депутатів. А це – голоси. Завжди є фінансові аспекти.
Проходження закону — десь рік чи півтора. Спочатку триває робота з експертними групами, потім — перше читання в парламенті та, до другого читання, вносяться правки. Це живий, людський процес, де є різні люди з різними баченнями.
Олександра Гліжинська: Скільки триває законодавчий процес та як люди можуть допомогти депутатам?
Олександр Санченко: До початку важливо формалізуватися в ініціативну групу, яка цікавиться цим питанням. Наприклад, депутати розуміють, що об’єднання “Гуманна країна” – профільна організація, що опікується здоровим поводженням з тваринами. Об’єднавшись, варто приходити до депутатів зі своїми конкретними ідеями та варіантами розв’язання проблем. Це значно пришвидшить процес. Коли є розуміння, в яких сферах мають відбутися зміни, як вони виглядатимуть, починається нормотворчий процес. Тоді громадським організаціям та об’єднанням варто мати конструктивну позицію. Під час розробки законопроєкту треба пам’ятати, що час вичерпний.
За участі юристів зароджується сам текст. Представникам громадянського суспільства варто спробувати залучити більше фракцій до законопроєкту.
Якщо в першому читанні набирається 226 голосів, то розпочинається робота над правками. В цей момент ініціативним групам важливо захистити інноваційні речі в проєкті, адже ВРУ – консервативний інститут.
Після другого читання закон ухвалюється. За тиждень до голосування та під час цього заходу важлива інформаційна підтримка закону у вигляді онлайн чи офлайн акцій. Депутати варяться в сотнях законів, тому треба їм нагадувати, що саме цей закон є важливим.
Після ухвалення закону він втілюється в життя. Далі ініціативна група має сприяти, щоб це відбулось.
Цей процес завершується за два роки. В цей час активні громадяни можуть допомогти.
Олександра Гліжинська: ВРУ прийняла в першому читанні законопроєкт “Про публічні консультації”. Чим цей законопроєкт може бути корисний для громадян та депутатів?
Олександр Санченко: Цей законопроєкт каже, що радитись мають не лише органи виконавчої влади, але й Верховна Рада. Є нардепи, які розуміють цінність процесу консультацій зі стейкхолдерами. Але є народні депутати, які бачать це по-іншому. В них є один залучений експерт і ось він нехай напише законопроєкт, а інші не заважатимуть.
Немає простого рішення для питання, адже воно пов’язане з іншими сферами.
Я думаю, що публічні консультації затягнуть процес, однак, ми будемо мати якісніший продукт. З часом депутати відчують цінність участі та відчуття повної картини.
Олександра Гліжинська: Що отримають громадяни після ухвалення законопроєкту “Про публічні консультації”?
Олександр Санченко: Культура громадської участі в нашій країні зараз на етапі формування. Тому питання не для чого цей законопроєкт, а для кого? Громадяни це роблять для себе. Якщо ти медик і проводиться медична реформа, то ти приходиш на ПК і витрачаєш ці 2 години, тому що ти робиш це для себе. Це сфера, в якій працюєш ти й твої колеги. Коли у людей буде розуміння, навіщо вони це роблять – ставлення до ПК зміниться.
Олександра Гліжинська: Що б Ви хотіли побажати нашим глядачам/читачам?
Олександр Санченко: Терпіння. Я теж хотів би, щоб закон можна було ухвалити за тиждень. Так не буває, це довготривалий процес. Потрібне терпіння і холодна голова. Якщо ви включаєтесь в цей процес, є ризик, що хтось захоче на цьому хайпонути і це тільки заважає процесу. Якщо хочете отримати результат, маєте розуміти, що має бути якась спільна позиція. І та проблема, з якою ви зіштовхуєтеся, скоріше за все, це шматочок проблеми і якщо дійсно є бажання щось змінити – включитися в цей процес, витрачати на це певну кількість часу, робити це стабільно. Зміни – це не про те, що ви прийшли один раз, щось емоційно розповіли. Ви можете витрачати по 15 хвилин в день. Якщо ви будете це робити місяць, рік – це дасть набагато більший результат, ніж одноразовий скачок. Якщо ви хочете реальних змін – зайдіть ком’юніті зі своєї сфери й подумайте, які 15 хвилин в день ви можете цьому приділяти. За рік ви побачити результат своєї роботи. побачити зміни, які неможливо зробити швидко. Зміни у ваших руках!
Довідково. ВІ “Активна Громада” від Інституту “Республіка” презентує серію навчальних відео та матеріалів “Тиждень з Верховною Радою” у форматі інтерв’ю з народними депутатами в межах проєкту “Парламент та громадяни: відкритий діалог”, який реалізовується за підтримки Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа.
Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.