Чому не тільки можна, а й варто говорити про репродуктивне здоров’я

Проект «Сучасними кроками у здорове щасливе майбутнє: впровадження соціальної анімації у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї (РЗ/ПС) на допомогу сільській молоді», що реалізується Благодійним Фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку/USAID Бердичівською міською громадською молодіжною організацією «Молодь обирає життя» впевненими кроками пройшов по навчальним закладам Бердичівського району з грудня 2015 року до червня 2016 року.

Початок виявився трохи складним, але цікавим. Нам хотіли завадити непогода і епідемія грипу, та коли дуже чогось хочеш, тобі допомагає Всесвіт. Щоб надати можливість сільській молоді покращити доступ до освітніх, медичних та соціальних послуг у сфері РЗ/ПС ми розпочали з оцінки потреб сільської молоді Бердичівського району у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї.

Січень пройшов насичено та продуктивно: команда БМГМО проводила локальні фокус-групи для надавачів освітніх, медичних та соціальних послуг в навчальних закладах с. Красівка, с. Скраглівка, с. Хажин та с. Великі Низгірці. Педагоги з цікавістю поставились до проведення занять, зрозуміли, що знання у сфері репродуктивного здоров’я актуальні для сьогоднішньої молоді. Дорослі з ентузіазмом обговорювали потреби молоді і сперечались стосовно проблем, які можуть виникнути, якщо учні будуть недостатньо обізнані у цій сфері.

berdychiv2berdychiv3berdychiv4

Вдалося налагодити контакти з керівництвом Бердичівського району для результативної реалізації проекту, про що свідчить проведення Міжвідомчої наради 09 лютого 2016 року за участю профільних спеціалістів і укладанням Меморандуму спільних дій.

Головним результатом діяльності проекту стало акумулювання зусиль громадського сектору та державних установ у напрямку підтримки і допомоги сільській мололі задля збереження їх здоров’я: Бердичівська районна державна адміністрація, Бердичівський районний відділ освіти, Бердичівський районний центр соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді, адміністрація ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище» та практично усі директори сільських шкіл Бердичівського району І-ІІІ ступенів – всі підтримували, направляли і допомагали у проведені заходів проекту.

Оцінка потреб молоді у сфері РЗ/ПС, яка проводилась шляхом анонімного анкетування, показала наступні результати: підростаюча молодь недостатньо обізнана з проблемою репродуктивного здоров’я та планування сім’ї. Переважна більшість молодих людей немає чітких уявлень про шляхи розповсюдження ВІЛ-інфекції та хвороб, що передаються статевим шляхом і, як наслідок, про способи профілактики захворювань. Така ситуація особливо насторожує, враховуючи темпи розповсюдження ВІЛ інфекції в Україні, а також те, що вік сексуального дебюту постійно знижується. Потрібно відмітити, що анкетування такого плану само по собі носило освітній характер, оскільки проводилося в основному перед тренінгами та змушувало задуматися про деякі кардинальні питання з даної проблеми.

Більш якісніше і детальніше про репродуктивне здоров’я та планування сім’ї ми змогли поспілкуватися з підлітками протягом дводенного інтенсив-курсу з підготовки соціальних аніматорів у якості посередників між надавачами та користувачами освітніх, медичних та соціальних послуг у сфері РЗ/ПС. Час навчання пройшов весело, активно і продуктивно як для учасників, так і для тренерів.

Соціальними аніматорами стали учні Хажинської, Скраглівської Красівської, Мирославської, Маркушівської, Рейської, Озадівської, Романівської ЗОШ І-ІІІ ст., Гришківецької гімназії та ДНЗ «Бердичівське вище професійне училище». Щоб допомагати дітям у такій непростій, але важливій справі пройшли навчання і педагогічні працівники вищезгаданих закладів.

Учасники інтенсив-курсу розглянули фактори впливу на стан репродуктивного здоров’я та механізми формування мотивації молоді до його збереження, формували навички ефективного спілкування, знайомилися з досвідом просвітницької роботи у сфері РЗ/ПС, яка проводиться в інших регіонах України, вчилися конструктивно взаємодіяти з надавачами та користувачамиосвітніх, медичних та соціальних послуг у сфері РЗ/ПС. Протягом курсу діти та педагоги навчилися креативно мислити і відкрито спілкуватися між собою.

Успіхом для нас є участь у проекті Державного навчального закладу «Бердичівське вище професійне училище». Адміністрація цього закладу завжди цікавиться діяльністю нашої організації та із задоволенням включається у проекти, які ми реалізуємо. Цього разу практично всі педагогічні працівники училища взяли участь у фокус-групах для здійснення оцінки потреб сільської молоді Бердичівського району.

Успішним фактором ми вважаємо також залучення до роботи проекту студентів Бердичівського коледжу промисловості,економіки та права, які брали участь у Всеукраїнському тижні планування сім’ї. Молодь відмітила важливість проведених занять, зазначали, що дізнались багато нової інформації і були вражені тим, як легко можна спілкуватись на такі інтимні теми.

Неочікуваною стала для нас підтримка Бердичівської міської бібліотеки, керівництво якої запропонувало нам співпрацю у роботі з молоддю на базі молодіжного центру «М-Формація». Робота організації стане більш ширшою, постійною та якісною.

Підсумковим заходом проекту було проведення прес-ланчу «Формування рівних можливостей у доступі до медичних, освітніх та соціальних послуг сільської молоді у сфері зміцнення і збереження репродуктивного здоров’я» за участю представників відділу освіти Бердичівської РДА, керівників загальноосвітніх закладів І-ІІІ ступенів, ПТНЗ Бердичівського району, працівників Центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді, Центру жінки та ЗМІ. Саме тут учасники проекту змогли поділитися враженнями від участі і залишити собі на згадку брошуру із звітом за результатами проекту, а організатори представили всім новостворений інтернет-ресурс Соціальної анімації у сфері РЗ/ПС.

Тематична сторінка в соціальній мережі включила в собі: склад групи соціальних аніматорів, можливості для розповсюдження та обміну інформацією у сфері РЗ/ПС, онлайн-консультування надавачів освітніх, медичних та соціальних послуг, форум для обговорення потреб і проблем сільської молоді, контакти та адреси установ і закладів м. Бердичева та Бердичівського району, які надають послуги у сфері РЗ/ПС. Учасниками новоствореного групи вже стали соціальні аніматори ЗОШ І-ІІІ ст. та ПТНЗ Бердичівського району.

Завдяки новоствореному інтернет-ресурсу спілкування з молоддю з теми РЗ/ПС буде постійним, активним і результативним. Відповіді на запитання, які турбують нашу молодь, вони зможуть отримувати швидко та якісно і в зручний для них час. Учасники були раді можливості брати участь у реалізації такого важливого для сільської молоді проекту і заздалегідь подякували за те, що матимуть можливість розширювати знання щодо зміцнення і збереження репродуктивного здоров’я, культури міжстатевих стосунків, підвищувати самосвідомість та відповідальність при виборі безпечних шляхів сімейного планування.

Пропонуємо і вам долучитися до цікавої сторінки.

Фото Вголос.zt

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *