В медіапросторі Житомирщини домінують чоловіки

  Це засвідчив моніторинг гендерний моніторинг друкованих та інтернет-видань Житомирщини, який відбувся протягом другого тижня лютого.

  Волинський прес-клуб у партнерстві з Гендерним центром Волинської області, Незалежною громадською мережею прес-клубів України розпочали другий етап проекту  з розвитку гендерної чутливості українських медіа та формування недискримінаційного суспільства. Уже в лютому стартував гендерний моніторинг друкованих та інтернет-видань 24 областей України, який має на меті простежити динаміку гендерної чутливості медіа (попередній моніторинг було проведено в 2017 році),

  Гендерний моніторинг житомирських медіа було проведено в період з 11 по 17 лютого 2019 року.   Аналізу підлягали матеріали 5 газет («Житомирщина» , «Эхо», «20 хвилин», «Приміське життя» , «Субота») і 5 інтернет-видань (« Житомир.info», «Житомир. today», «Вголос. zt», «Журнал Житомира», «1 zt.ua». Загалом проаналізовано 554 інформаційних повідомлень в інтернет-порталах і 218 публікацій у друкованих ЗМІ.

 Гендерний моніторинг проводився з метою виявлення та аналізу дотримання гендерного балансу в журналістських матеріалах газет та в новинах онлайн ЗМІ, наявності стереотипних образів жінок і чоловіків, а також використання фемінітивів та маскулінітивів на позначення посади / виду діяльності жінок.

  Друковані ЗМІ

 Тематичний аналіз гендерного балансу в друкованих ЗМІ Житомирщини показав такі результати:

  У матеріалах друкованих ЗМІ жінки виступають як експертки у 23% випадків.  Найрідше надають слово жінкам в публікаціях на політичну тему – 7% від загального показника. Найчастіше жінки дають експертну оцінку з питань культури та освіти – по 33% та інших темах-34%.

 Найбільший гендерний «розрив» експертки/експерти  спостерігався у політичній тематиці. Удвічі менше жінки також коментують теми освіти й медицини, зовсім не представлені у темах, пов’язаних зі спортом та війною.

 Відповідно спостерігався й значний розрив у представленні героїнь\героїв у публікаціях на політичні теми – 16% героїнь/84% героїв. Однак, героїні в категорії економіка\бізнес становили 81% від усієї кількості. Високий відсоток героїнь також у матеріалах про культуру (44%). Найменше (13%) в публікаціях на військову тематику.  Чоловіків як героїв найбільше героїв у категорії «Війна» (87%) та «Інше» (61%), яка переважно містить інформацію про ДТП та злочиниВідсутні героїні у темах «спорт» і «розваги». Матеріали на волонтерську тематику в моніторинговий період загалом відсутні.

  Щодо гендерного дисбалансу в кожному з друкованих видань, то:

  • «Приміське життя» – експерток менше ніж експертів в 11 разів, героїнь менше ніж героїв у 1,6 рази;
  • «Житомирщина» – експерток менше ніж експертів у 4,8 разів, героїнь менше ніж героїв у 1,6 рази;
  • «20 хвилин» – експерток менше ніж експертів у 3 рази, героїнь менше ніж героїв у 2 рази;
  • «Ехо» – експерток менше ніж експертів у 2,8 рази, героїнь менше ніж героїв у 2,5 рази;
  • «Субота» – експерток менше ніж експертів у 2,4 рази, героїнь менше, ніж героїв у 1,6 рази.

  Загальний показник вживання фемінітивів у друкованих ЗМІ – 41%. Найчастіше варіюються назви посад начальник/начальницязаступник/заступниця, депутат/депутатка.  Наприклад: «Оксана Шкаралевич, начальниця лабораторії» (Житомирщина,№ 7,с.5 «Ніхто з наших на заробітки не виїхав»), «начальник управління охорони здоров’я Марія Мсюрова» (20 хвилин №5,с.3 «Карантин продовжили до 16 лютого») чи в цій же газеті – «заступник директора департамету освіти Раїса Кошевич» (с.5 «Департамент освіти Житомирської міської ради пояснив, як відбуватиметься зарахування дітей до 1 класу 2019 року»).

 В газеті «Житомирщина» зустрічаємо «Одна кандидатка, Юлія Литвиненко» (№7,с.2 Реєстрацію кандидатів у Президенти завершено») , але «кандидат педагогічних наук Олена Василівна Дерев’янко» (№7 с.7 «За заслуги перед народом»).

  Найбільше фемінітивів вживає газета «Житомирщина» (57%). В інших переважають маскулінітиви. Їх вдвічі більше у газеті «20 хвилин», по одному фемінітиву виявлено у «Суботі» та «Приміському житті», скільки ж маскулінітивів. Жодного фемінітиву в газеті «Ехо».

 Стереотипні образи та сексистський контент виявлені лише в двох тижневиках – «20 хвилин» та «Ехо». І якщо в першій з газет такі вислови знаходимо в публікації, пов’язаній зі святкуванням Дня святого Валентина («Не секрет, що на полицях магазинів можна знайти все, що завгодно, тому ваша половинка буде у справжньому захопленні», «Це не те свято,коли вибір подарунка можна перекласти на свою половинку» («День святого Валентина 2019:що подарувати”.№5 с.17)) , то газета «Ехо» систематично вживає сексистські вислови в публікаціях : «И среди «ночных бабочек» есть, так называемые элитные. Зачастую это девушки, работающие моделями и выглядящие соответственно» (Как лишить мужчину 5 тысяч гривен?, №7 с.22) , «Голая женщина парит…это красиво» (Показываю грудь и фокусы одновременно, №7 с.24). Також на першій шпальті газети «Ехо» постійно розміщує фото дівчат, переважно напівоголених.

  Інтернет-видання

 У новинах інтернет-видань теж переважає експертна думка чоловіків (67% проти 33% експеток). Найбільший гендерний розрив бачимо в темі «Політика (17% експерток проти 83% експертів) та «Війна» (9% експерток проти 91% експертів).

  Високий показник експерток – у матеріалах про освіту (53%), медицину (61%) та розваги (44%). Якщо експертки представлені у всіх тематичних категоріях, то експерти відсутні в темах волонтерства та спорту, а жінки як героїні – у волонтерській та воєнній тематиці. Загальна кількістьгероїв інтернет-новин у чотири рази більша ніж героїнь.

  Гендерний дисбаланс на новинних сайтах:

  • Житомир.інфо – експертів у 1,5 рази більше ніж експерток, героїв у 3,2 рази більше ніж героїнь;
  • Житомир.today – експертів у 2,4 рази більше ніж експерток, героїв у 3,6 разів більше ніж героїнь;
  • Вголос – рівна кількість експерток і експертів, героїв у 4,25 рази більше ніж героїнь;
  • Журнал Житомира – експертів у 3 рази більше ніж експерток, героїв у 2,2 рази більше ніж героїнь;
  • 1zt.ua – експертів у 3,7 рази більше ніж експерток,героїв у 4,2 рази більше ніж героїнь.

  Загальний показник вживання фемінітивів у житомирських інтернет-виданнях – 19%

 Найбільше фемінітивів в новинах сайту «Житомир.інфо» – 9, на решті сайтів за період моніторингу виявлено по 1 фемінітиву, а на частково російськомовному сайті «Журнал Житомира» – жодного.

  Переважна кількість маскулінітивів використовується на позначення посад жінок одночасно з фемінітивами, наприклад: «заступник головного лікаря ЦПМСД Людмила Зайцева» поряд із «заступницею головного лікаря «Центру первинної медико-санітарної допомоги» Людмилою Зайцевою» (Житомир.інфо); «Працівниця заводу «Кромбергенд Шуберт» Житомир Галина Боровська» і «співробітник патрульної поліції Тетяна Носадчук» (Житомир.інфо). Також у новинах на політичну тематику здебільшого зустрічаємо: «нардеп Олександра Кужель» (Вголос), «Литвиненко Юлия – журналист и телеведущая, самовыдвиженец», «Кандидат у президенти України зазначила…» (Журнал Житомира»).

  Як і в друкованих ЗМІ, на інтернет-сайтах стереотипні образи жінок і чоловіків в лютневому моніторингу були пов’язані з новинами про день св. Валентина: «Я, на жаль, зараз один, так би мовити без другої половинки, але, надіюсь, буду святкувати у майбутньому», – говорить Євгеній»;  «Тому що половинки є, кохані люди є, і якесь має бути свято у такому випадку для таких людей», – відповідає Тетяна»; «Тому – звичайно, ми святкуємо, навіть якщо не маємо другої половинки,– каже Марина (Житомир.інфо).

 На тематичній сторінці інтернет-порталу «Житомир.інфо» – Спортивний Житомир – візуальні стереотипні образи жінок супроводжують усі новини (http://sportzt.com/news/inshi/u-zhitomirskomu-derzhavnomu-universiteti-planuyut-vvesti-chirliding.html )

  Тематичні публікації

 За період моніторингу в житомирських медіа виявлено 3 тематичні матеріали. Перший – «Про бідну мову замовимо слово» (Житомирщина, № 11,12.02.19 с.6 авт. С.Бовкун) – стосується вживання фемінітивів в українській мові. В статті автор-журналіст газети висловлює власну позицію щодо вживання фемінітивів .З текстом можна ознайомитись тут: http://zhytomyrschyna.zt.ua/index.php/2016-05-04-17-27-19/2016-05-04-18-58-01/1883-pro-bidnu-movu-zamovymo-slovo

  Другий матеріал – «Роль жінок в автомобілебудуванні («20 хвилин», №5 13.02.19 с.6 Л.Громик). Попри назву, тут дуже побічно згадується про роль жінок в автомобілебудуванні-лише у заголовку, увесь же текст присвячено саме ролі чоловіків

(Текст тут: https://img.20minut.ua/uploads/pdf/0012/48/bca7aff07b0ea52907662e1e6147c23cb9eb14cf.pdf)

  Третій – публікація на сайті «Житомир.today «Студентки ЖДУ ім. Івана Франка хочуть досліджувати гендерні стереотипи у молодіжному середовищі» (http://zhitomir.today/news/society/studentki_zhdu_im_ivana_franka_hochut_doslidzhuvati_genderni_stereotipi_u_molodizhnomu_seredovishchi_fot-id30242.html)

 Загальний Індекс гендерної чутливості житомирських медіа у лютому 2019 року – 29%. Ознайомитися з підсумковими результатами лютневого моніторингу регіональних медіа по 24 областях України можна на сайті Волинського прес-клубу.

___________________

  Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

Ірина Новожилова,

експертка з медіа-моніторингу

Житомирський прес-клуб 

Джерело

Leave a Reply

%d bloggers like this: