Як варто інформувати, щоб не підіграти ворогу в інформаційній війні? – дізнавались у Житомирі

     Поради від військового психолога та майстер-клас від медіа-експертки отримали учасники тренінгу «Психологічні особливості роботи волонтерів у   час гібридної війни. Налагодження співпраці зі ЗМІ; етичні питання: як варто інформувати, щоб не підіграти ворогу в інформаційній війні?», який  зібрав 17 лютого в тренінговому центрі «Бібліоміст» Житомирської  обласної наукової універсальної  бібліотеки ім. Олега Ольжича волонтерів, представників громадських організацій та журналістів.

    Третій рік в Україні продовжується неоголошена війна  Росії проти України. Величезною є роль волонтерів у ці важкі часи. Вони допомагають армії, підтримують поранених, родини загиблих, переселенців. Але не завжди знають про психологічні підходи до травмованих людей та як захистити себе. Про це  говорив на тренінгу  військовий психолог Олег Покальчук.З початку військового конфлікту в Україні соціальний психолог Олег Покальчук займається вивченням механізмів протидії інформаційних і психологічних впливів російської пропаганди і агресії. Він входить у групу експертів СБУ, яка спеціалізується в цій проблематиці. Є автором наукових статей на тему соціальних страхів та політичного лідерства, Автор науково-популярної книги «Тремтячі еліти».

DSC_1374

     Олег Покальчук розповів учасникам про фізіологічну природу страху, та ,так званий, адреналіновий стрес, який люди переживають під час військових дій та життя на територіях, де вони ведуться. Фахівець зупинився також на ролі групових впливів та соціальних зв’язків.

     Він підкреслив, що  страх лежить в основі психологічних розладів, посттравматичного синдрому та емоційного «вигорання» самих волонтерів та наголосив на важливості дотримання особистої безпеки волонтерів, порадив, як вчасно розпізнати посттравматичний синдром, розповів про особливості спілкування з учасниками АТО, переселенцями. Порадив, як боротися з панічними настроями, вчасно виявити симптоми та не допустити професійного «вигорання».

     Одна з порад від Олега Покальчука, як долати страх – жити тут і зараз. Локалізувати свою систему координат до дуже практичних і простих речей. Прибрати у квартирі чи помити посуд, наприклад . Психолог радить створювати ситуації, при яких відбуваються хоч невеликі зміни на краще. Це так звана тактика дрібних позитивних кроків. Щодня робити щось хороше. Собі, а потім ближньому. Здоровий егоїзм та гармонізація простору навколо себе ефективні  ліки в подоланні страхів та стресових станів.

     За час війни багато волонтерів стали публічними людьми, до них прислухаються, їм вірять, їх слово – авторитет. Але трапляється, що саме з вуст волонтерів поширюється недостовірна або приватна інформація. Як цього уникнути? Чи відповідає волонтер за інформацію, яку поширює? Як покращити співпрацю волонтерів із журналістами – про це учасники дискутували під час майстер-класу медіаекспертки  Світлани Єременко, яка  тривалий часкерує   проектом   з моніторингу регіональних ЗМІ.  Вона є виконавчим директором  Інституту демократії імені  Пилипа Орлика та  авторкою проекту «Знедолені? Нездоланні! Історії переселенців», в рамка якого було здійснено видання двох збірок публіцистичних нарисів. Авторка книги оповідань «Терикони під літаком».

DSC_1396

     Світлана Єременко звернула увагу на те, що волонтери  й журналісти, які пишуть про них іноді припускаються помилок. Журналісти скаржаться, що волонтери самі не йдуть на контакт з пресою, не знають, де їх шукати. Волонтери – що журналісти можуть подати неточну, або ж небажану чи секретну  інформацію. Про те, як краще налагодити співпрацю.

     Медіаекспертка  надала рекомендації. Учасники обговорили можливі медіа приводи та різні формати донесення інформації через ЗМІ – брифінг, прес-конференція та круглий стіл.  Окремо зупинились на  підготовці прес-анонсу, прес-релізу. Методах розповсюдження прес – релізу, який  також дає можливість  ширшого висвітлення  у ЗМІ та уникнення неточностей та перекручування фактів.

    Учасники обговорили й етичні аспекти в подачі інформації на теми АТО та переселенців у ЗМІ. Мова зайшла про засилля просто «некрофільських» новин на сайтах та телебаченні , в основі яких лежить  трансляція з поховань загиблих військових. Користувачі соціальних мереж, серед яких є і волонтери теж часто гребують етикою, оприлюднюючи оголошення про збір коштів для поранених певним чином.

Перед тим, як  фотографувати важкопоранених, напівоголених бійців, які перебувають без свідомості, і викладати ці фото у соціальні мережі, -зазначила Світлана Єременко, потрібно подумати про відчуття самих бійців та їх родичів, які це побачать.

Присутні на тренінгу волонтери-психологи також прокоментували випадки нетолерантної подачі у ЗМІ інформації про бійців чи постраждалих під час військового конфлікту, що спричиняє шкоду усім- і героям матеріалу, й читачам чи глядачам , а також репутації журналіста. Також обговорили шляхи співпраці на рівні волонтерських ГО та місцевих ЗМІ.

Тренінги для волонтерів та журналістів ГО Інститут демократії імені Пилипа Орлика проводить в містах України за підтримки Посольства США. Вони вже відбулися в Луцьку, Херсоні, Чернівцях, Тернополі, Дніпропетровську, Запоріжжі, Рівному та інших містах. У тренінгах взяли участь більш, як 500 учасників волонтерського руху та журналістів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *