Чи демократичніша Житомирщина за інші регіони України?

    21 березня в обласній бібліотеці відбулась презентація результатів вимірювання Індексу демократичного розвитку Житомирської області у рамках проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України». Проект реалізовано ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» (м. Чернігів) у співпраці з Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки National Endowment for Democracy (NED). Було проведено комплексне дослідження та в результаті створено загальнонаціональний рейтинг демократичного розвитку областей України, у т.ч. Житомирської області.

DSC_1441

       До виконання проекту залучалися представники Асоціації регіональних аналітичних центрів (АРАЦ, ініціативна група організацій громадянського суспільства аналітичного спрямування). Над методологією працювали експерти Центру політико-правових реформ (м.Київ). Вона ґрунтується на оригінальній методології Міжнародного інституту демократії та сприяння виборам (International IDEA) та включає аналіз широкого переліку чинників розвитку на регіональному рівні, які були згруповані у 10 блоків.

     В рамках дослідження проводилось експертне опитування, яке доповнювалося та доопрацьовувалося на основі числових даних та аналізу регіональних джерел, вторинних даних (аналітичні доповіді, результати соціологічних досліджень, статистичні дані, запити до органів державної влади і самоуправління тощо). Дослідження виконувалося протягом листопада 2016 року – грудня 2016 року.
11    Отримані дані свідчать, що Житомирська область із загальним підсумковим індексом 2,79 відноситься до регіонів із змішаним/перехідним рівнем розвитку демократії (відповідно до загальноприйнятої у політологічній науці типології демократій, регіон поєднує в собі ознаки консультативної та комунікативної її форм). При цьому, такі аспекти дослідження як «Громадянська активність та самоорганізація громадян» і «Міжетнічні та конфесійні відносини» наближаються до рівня високого демократичного розвитку. Разом з цим, опитані експерти відмічають певну залежність індексу демократичного розвитку від політичної стабільності, спроможності місцевої влади забезпечити основні потреби суспільства у економічній, соціальній, духовній сферах.

     Аналіз результатів показав, що Житомирська область як і вся Україна достатньо далеко просунулась на шляху побудови конкурентного й плюралістичного політичного режиму, але для наближення до рівня розвитку країн із ліберальною демократією навіть регіонам-лідерам необхідно вирішити цілу низку проблем у більшості сфер, що охоплювались дослідженням.

      За результатами дослідження сформовані рекомендації щодо подальших напрямів зміцнення демократичності на місцевому рівні. Зокрема, необхідність розбудови регіонального соціального капіталу, орієнтованого на демократичний розвиток, підвищення якості інформаційного простору, активізацію використання інструментів е-демократії тощо.

Перегляньте також рейтинг Житомирщини за окремими індикаторами

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *