Реформування житомирських «районок»: перші труднощі й перші результати

     З кінця листопада 2016 року, коли Держкомтелерадіо відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» підготував перелік друкованих засобів масової інформації та редакцій, реформування яких здійснюється на першому етапі, житомирські комунальні газети активно включилися в цей процес. З 27 «районок» до реформування на першому етапі зголосилося 17, серед яких і обласна газета «Житомирщина».

      Однак, дві районні газети, не чекаючи Проекту постанови  Держкомтелерадіо щодо початку процесу роздержавлення, ризикнули пуститися в «самостійне плавання». Газета «Відродження», яка виходить у наймолодшому з районів області Брусилівському, утвореному невдовзі після аварії на ЧАЕС, населення якого складають переселенці з північних, найбільш уражених на той час районів Житомирщини, до прикладу «роздержавилася» ще у 2015році. Обрали форму приватного підприємства,  якого є три члени трудового колективу.

      Багато з керівників комунальних підприємств, якими  і є редакції районних газет, вже давно зрозуміли, що  роздержавлення ЗМІ позбавить органи влади впливу на редакційну політику через призначення «своїх» редакторів, позбавить і права цензури, тиску під час виборів, тому задовго до відмашки про роздержавлення згори, почали готуватися до самостійності. Серед таких і редакція «Слово Полісся» з містечка Баранівки, яка стала самостійно працювати з початку минулого року, обравши форму товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Однак, редакція має проблеми з  колишніми співзасновниками –міською радою, яка заборгувала за висвітлення своєї діяльності кошти редакції. А от отримати їх проблематично, оскільки міська влада звикла до висвітлення своєї діяльності у місцевій газеті ,так би мовити, в кредит взаємної довіри з розрахунками «пост фактум» за власними угодами. В редакції ж вчасно не уклали з засновниками договори на висвітлення їхньої діяльності.

     Нині, за словами редакторки Оксани Пилипчук, редакція сама розробляє угоди і для рекламодавців і для  органів місцевого самоврядування та установ, які побажають висвітлювати свою роботу на сторінках газети.

      Процес роздержавлення співпав у часі з реформою місцевого самоврядування, в області утворюються нові об’єднані територіальні громади. І це не могло не позначитися на ситуації в місцевих ЗМІ. Так редакція газети «Життя і слово» з північного і найменш заселеного нині району так  званої «чорнобильської зони», почали процес припинення КП (комунального підприємства) і працюють над розробкою нового Статуту. Як розповіла редакторка газети Наталя Дубовик, те, що в районі буде лише одна ОТГ , полегшить роботу редакції в нових умовах. Її колега з смт. Хорошів Галина Мінялук з газети «Прапор» теж вважає, що для налагодження контактів з новоутвореними ОТГ потрібен час і вміння переконати людей, що місцева газета їм потрібна. На відміну від Народицького району в цій місцевості буде утворено три ОТГ.

     Дехто з керівників районних газет «переформатування» районів вважає додатковою перевагою і новими можливостями для розвитку. Редактор газети «Промінь» з смт. Лугини Валерій Двуреченський розповів, що редакція подала на держреєстрацію заяву на зміну форми власності і вже з травня КП зміниться на ТОВ. Внаслідок утворення нової ОТГ до неї можуть увійти населені пункти й з сусідніх Коростенського, Овруцького та Олевського районів, серед  яких є великі смт. Словечне та Білокоровичі. В планах редакції розповсюджувати газету і в цій місцевості. Також редакція розробила бізнес-план подальшого розвитку, ефективно використовуючи площу офісних приміщень. Розширити сферу діяльності для підтримки газети, засновники планують завдяки торгівлі канцтоварами та витратними матеріалами для оргтехніки, створенням фотостудії, а згодом і власної друкарні.

     Більшість редакцій  районних газет, які увійшли до першого етапу реформування нині перебувають на стадії припинення роботи в якості комунальних підприємств. Як любарська газета «Промінь». Її редактор Сергій Гонзур поділився планами , що в найближчі два місяці будуть підписані акти передачі та укладений новий Статут. В кінці серпня мають відбутися вибори в ОТГ, центр якої залишається в Любарі. До жовтня газета має завершити процес реформування.

Ірина Новожилова,

президент АПЖРЖ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *